محمد حسین نعیمی

سازمان علمي ، فرهنگي و آموزشي ملل متحد ( يونسكو )

اين سازمان يكي از موسسه هاي تخصصي سازمان ملل متحد است كه 4 نوامبر 1946 تاسيس شده  و مقر آن در پاريس مي باشد .

هدف از تاسيس اين سازمان همان گونه كه ماده اول اساسنامه آن مقرر مي دارد كمك به حفظ صلح و امنيت جهاني با تقويت همكاري ميان ملت ها از طريق توسعه اموزش ، علم و فرهنگ است تا از اين رهگذر گسترش عدالت در سطح جهان ، گسترش حكومت قانون ، رعايت حقوق بشر و ازادي هاي اساسي براي همه ، بدون تمايز نژادي ، زباني يا مذهبي تضمين شود .

برنامه هاي مهم يونسكو را در زماني كه در آن بسر مي بريم  مي توان به شرح زير خلاصه كرد :

1- آموزش براي همه در تمام طول عمر : مجموعه اي از فعاليت هاي اين برنامه به طرح هاي ملي به منظور ترميم و باز سازي نظام هاي آموزشي و توسعه ي راهبرد  هاي آموزشي جايگزين كمك مي كند تا آموزش دائمي را براي همه ميسر سازد .

2- علم در خدمت توسعه : فعاليت هاي اين برنامه به كشورهاي عضو در زمينه هاي آموزش عالي و تحقيق در عرصه علوم طبيعي و اجتماعي و همچنين در زمينه كاربرد اين علوم در امر توسعه كمك مي كند .

3-  توسعه فرهنگي : به طور خلاصه ، فعاليت هاي يونسكو در اين زمينه بر انجام تحقيق به منظور يافتن نقطه پيوندي ميان فرهنگ و توسعه و حفظ ميراث فرهنگي جهاني استوار است .

4-  ارتباط ، اطلاع رساني و انفورماتيك : فعاليت هاي اين برنامه بر رشد و ترقي گردش آزاد اطلاعات ، آزادي بيان ، آزادي مطبوعات ن استقلال رسانه ها و كثرت گرايي متمركز است

به اين برنامه ها بايد تلاش يونسكو را براي دستيابي به نوعي فرهنگ صلح افزود .

يونسكو داراي يك شوراي اجرايي مركب از 24 عضو و يك دبيرخانه كل است كه مقر آن در كاخ يونسكو در پاريس قرار دارد .

در حال حاضر بيش از 120 كشور در يونسكو عضويت دارند .

اين سازمان داراي يك كنفرانس عمومي است كه هردو سال يك بار براي تصويب برنامه دو ساله ي تدوين شده كشورها و همچنين برنامه هاي ميان مدت برگزار مي شود .

يونسكو بيش از هر چيز همت خود را صرف مبارزه با بيسوادي ، ترغيب و تشويق آموزش اجباري و رايگان ، مبارزه با نژاد پرستي ، تحقيقات علمي و حفاظت از آثار فرهنگي و باستاني مي نمايد .

هدايت اين سازمان را يك مدير كل كه براي مدت شش سال انتخاب مي شود بر عهده دارد . هم‌اكنون "كوئيچيرو ماتسورا" از ژاپن مديركلي سازمان جهاني يونسكو را برعهده دارد و تا سال 2009 اين موقعيت را حفظ خواهد كرد.

نكته : يونسكو در ضمن فعاليت هاي متنوع خود ، مجالي هم براي معرفي و تحقيق در باره ي شخصيت هاي بزرگ فرهنگي كشورهاي عضو به وجود آورده است .هر ساله كنفرانس ها و سمينارها و ميز گردهاي مختلفي به منظور بزرگداشت نويسندگان و متفكران و هنرمندان كشورهاي مختلف در محل يونسكو در پاريس بر گزار مي شود . معمولا در اين مجالس از سخنرانان و محققان كشورهاي متعدد دعوت مي شود تا تحقيقات خود را عرضه نمايند و افكار و اثار بزرگان مورد نظر را به جهان و جهانيان معرفي كنند و بدين وسيله ميراث علمي و فرهنگي تمدن هاي مختلف را در معرض استفاده ي همگان قرار دهند . اين برنامه ها خود انگيزه اي است براي كشورهاي عضو تا هرچه بيشتر سعي كنند كه بزرگان خود را در سطح جهاني مطرح كنند و بدين وسيله هويت فرهنگي و علمي و سابقه ي تاريخي خود را در جهان تثبيت و مستحكم سازند . از اين رو ، اين قبيل فعاليت ها صرفا جنبه ي فرهنگي ندارد ، بلكه تاحدود زيادي جنبه ي سياسي دارد . چه هويت هر كشوري در جهان امروز ، به عوامل مختلف سياسي ، جغرافيايي و نظامي ، به ويژه علمي و فرهنگي بستگي دارد .

ملاحظه : يونسكو در 6 نوامبر 1945 با همكاري 34 ملت به منظور حمايت از آزادي بشر ي و توسعه فرهنگ و بسط و تعميم آن در جهان تشكيل شد و نخستين كنفرانس عمومي آن دو هفته پس از آن در سوربن تشكيل گرديد و فعاليت خود را آغاز كرد . ايران در 30 ارديبهشت 1325 اساسنامه ي يونسكو را پذيرفت و از 15 تير ماه 1327  رسما به عضويت آن در آمد .

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم مرداد ۱۳۸۶ساعت 14:55  توسط محمد حسين نعيمي  |