محمد حسین نعیمی

 

مسجد بزرگ پاریس

 Grande Mosquée de Paris

مسجد بزرگ پاریس از قديمي ترين و معروف ترين مراكز مسلمانان در فرانسه است كه پس از جنگ جهانی اول به مناسبت بزرگداشت صدهزار کشته از مسلمانان برای دفاع از فرانسه بنا گردید. با تصویب مجلس فرانسه مبلغ پانصدهزار فرانک به این امر اختصاص یافت. بلافاصله کمیسیون اجرایی شامل چندتن از شخصیتهای فرانسوی  شروع به کار کرد. انجمن شهر پاریس نیز زمین بزرگ و ممتازی به مساحت 500 7 مترمربع در منطقه پنج شهرداری اهدا کرد که در کنار باغ گیاه شناسی ، موزه تاریخ طبیعی و بیمارستان قدیمی پی تیه قرار دارد. سنگ بنای این مسجد در سال 1922م نهاده شد و علاوه بر کمک های فردی که از شمال آفریقا دریافت می شد، کشورهای مستعمره فرانسه همچون الجزایر، کامرون، هندوچین و نیز تونس و مراکش ــ که تحت الحمایه فرانسه بودند ــ مبالغی به این امر اختصاص دادند. هزینه این پروژه بالغ بر پنج میلیون فرانک گردید. حاکم تونس کاشی های حمام  و پادشاه مصر  نیز منبر مسجد را هدیه کردند و مصر با تخصیص حقوقی سالیانه از وزارتخانة اوقاف به حمایت خود ادامه داد و سرانجام این مرکز در 16 ژوئیه 1926 با حضور گاستون دومرگ رئیس جمهور وقت فرانسه و پادشاه مراکش مولای یوسف افتتاح شد.

معماری این مسجد از یکی از مهمترین مساجد مراکش الهام گرفته و مناره 33 متری آن نیز برگرفته از مسجد زیتون در تونس است. وجود ديوارهاي خارجي سفيد كه به زيبايي موزاييك‌كاري شده، كنده‌كاريهاي زيباي چوبي  که ديواره‌هاي محوطه داخلي را پوشانده‌، چند حياط كوچك داخلي با باغچه هاي بسيار مرتب، راهرو های داخلی و اماکن و محوطه های خصوصی، این مسجد را به مکانی امن و معنوی تبدیل نموده است.

مسجد بزرگ پاریس در واقع مؤسسه ای اسلامی است که مرکز بحث و گفتگوهای اسلامی در فرانسه به شمار می رود و دیگر مساجد پاریس را اداره می کند. این مسجد در امور بسیاری از جمله ارتباط با دولتها و نمایندگیهای سیاسی کشورهای مسلمان و غیرمسلمان ، امور ازدواج و طلاق ، جلسات مشاوره ، سازماندهی واقامه نمازها و سفر حج ، تبلیغ و ارشاد، انجام اعمال ماه رمضان ، نظارت بر ذبح اسلامی ، انجام مراسم خاکسپاری مسلمانان ، کمک به محرومان و خانواده های بی سرپرست ، زندانیان و بیماران ، برگزاری اجلاسها، طرح مباحث ادیان توحیدی ، خدمات کتابخانه و تشکیل جلسات آموزشی تفسیر، حدیث ، فقه و تاریخ و تمدن فعالیت دارد.

مسجد پاریس علاوه بر شبستان دارای مدرسه،  کتابخانه، سالن کنفرانس، رستوران، چایخانه، حمام و فروشگاه است و  به استثنای سالن های موعظه امامان، قرائتخانه قرآن و نماز خانه برای بازدید گردشگران در تمام سال باز و استفاده از رستوران سنتی با غذاهای کشورهای مغرب( الجزایر، تونس و مراکش)، چایخانه ،حمام ( زنانه و مردانه)و مغازه های اشیای سنتی برای عموم آزاد است. در حال حاضر آقاي دليل بوبكر  Dalil Boubakeur رياست اين مسجد را بر عهده دارد.

منزلگاه رسمی مسجد بزرگ پاریس : http://www.mosquee-de-paris.org/

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۸ساعت 18:45  توسط محمد حسين نعيمي  |