محمد حسین نعیمی

 

میدان کنکورد

La place de la Concorde

 

ميدان كنكورد در ابتداي خيابان شانزه ليزه در منطقه هشت پاريس قرار دارد. اين ميدان پس از ميدان  Quinconcesدر شهر بوردو ، بزرگترين و وسيع ترين ميدان كشورفرانسه محسوب مي شود .

در وسط میدان مشهور و قدیمی پاریس ، که امروزه میدان کنکورد نامیده می شود و در کنار باغ توئیلری قرار دارد ، در زمینی که توسط پادشاه اهدا گردید ، میدانی زیبا ساخته شد و مجسمه لویی پانزدهم در آن نصب گردید .با انقلاب كبير فرانسه ، اين مكان توسط انقلابيون و مخالفان رژيم سلطنتي تخريب گرديد و به مكاني براي اعدام تبديل شد. لویی شانزدهم ، ماری آنتوانت ، دانتون و روبسپیر از جمله كساني هستند كه در این میدان سرهایشان به تیغ گیوتین سپرده شد .

 L'obélisque                                                           

 

این میدان در سال ۱۷۹۵ به شکل کنونی در آمده و میدان کنکورد نامگذاری گردید . در وسط میدان کنکورد ستون زیبایی (L'obélisque ) نصب است که این ستون از کاوش های باستانی در خرابه های معبد رامسس دوم ( مربوط به قرن سیزدهم قبل از میلاد ) کشف شده است . ارتفاع این ستون به ۲۳ متر و وزن آن به ۲۲۷ تن می رسد و بر روی آن با خطوط میخی مطالبی به افتخار رامسس دوم نوشته شده است . اين ستون در سال ۱۸۳۱ توسط محمد علی نائب السلطنه مصر به شارل دهم اهدا گردید و سپس در سال ۱۸۳۶ در محل کنونی آن نصب گردید . در ماه مي ۱۹۹۸ نيز ، يك هرم نوك تيز و طلايي با ارتفاع بيش از سه متر و نيم بر اين ستون تاريخي افزوده شد .   

اين ستون در خط محوري و تاريخي شهر پاريس يعني موزه لوور ، باغ توئيلري ، خيابان شانزه ليزه ، طاق نصرت ( ميدان شارل دوگل ) و طاق لادفانس واز طرف ديگر ، خط محوري مجلس شورا و كليساي مادلن قرار گرفته است .

 

 

در اطراف آن ، ۸ مجسمه به افتخار شهر های مهم فرانسه نصب شده است . در وسط میدان چشمه و فواره ای به سان میدان سن پیترو شهر رم ساخته شده است .

پل کنکورد که یکی از زیباترین پل های رود سن است ، میدان کنکورد را به مجلس شورا متصل می کند . در مقابل ، در شمال ميدان نيز دوساختمان سنگي منحصر به فرد قرار گرفته كه بهترين نمونه معماري قرن هيجدهم فرانسه محسوب مي گردد.

+ نوشته شده در  شنبه دهم آذر ۱۳۸۶ساعت 11:43  توسط محمد حسين نعيمي  |